Professor Yamin challenges Vid

Measuring distance in space…micrometer, nanometer…Internet vs Books & of course Great Depression seen by the eyes of a 9 years old child.

Razgovor pun izazova i dilema. Koliko je udaljena Zemlja od Sunca? Kako mjerimo udaljenost, što je to nanometar te je li istina ono što piše u knjigama ili na Internetu govori nam naš Vid u razgovoru s profesorom Yaminom.

 

What is Gravity?

Naš Vid, sa samo 4 godine bio je jedan od prvih polaznika u Matematičkom svijetu. Tada je bio fasciniran korjenima, a danas sa svojih 9 godina vodi velike razgovore s prof. Yaminom.

prof.dr.sc. Taisir Subhi Yamin, eminentni svjetski stručnjak za darovitu djecu u posjeti Matematičkom svijetu

Sanja Jelenić-Soldatić, prof.; prof. Taisir Subhi Yamin; Anja Rumac, prof.

Jedan od najvećih svjetskih stručnjaka za darovitu djecu prof.dr. sc. Taisir Subhi Yamin, generalni direktor Međunarodnog centra za inovacije i obrazovanje te Nana Gulić koordinatorica tog centra za Hrvatsku posjetili su Matematički svijet i Coningenium.Tijekom svog posjeta prof. Taisir Subhi Yamin imao je priliku upoznati se s načinom rada Matematičkog svijeta i Centra Coningenium, upoznati edukatore te iz prve ruke upoznati se s našom metodikom prisustvujući na satu Bilingvalne matematike tijekom našeg znanstvenog tjedna na temu Newton’s Laws. Velika nam je čast što smo ugostili  jednog od najvećih stručnjaka u području darovitosti i kreativnosti u obrazovanju koji se u svom radu bavi poboljšanjem kvalitete, učinkovitosti, djelotvornosti i ravnopravnosti u obrazovnom sustavu.

Još nam je veće zadovoljstvo što je profesor iskazao želju da nas posjeti već tijekom slijedećeg dolaska u Rijeku kako bi nastavio druženje i umne razgovore s našim pametnićima. Bilo je inspirativno, zabavno i poučno! As expected with our ConinGenium kids!

Taisir Subhi-Yamin is a professor of gifted education. He has a B.Sc. in Physics, an M.A. in Special Education, and a Ph.D. in Gifted Education and e-learning from Lancaster University in England. He is the recipient of academic prizes and fellowships from Jordan, England, and the U.S.A. including a Fulbright Award (1996). Prof. Yamin is active in the field of science popularization, and has written ten books and many articles and research papers. In addition, he has developed a number of training packages to develop productive thinking skills.

He is an active member of an impressive list of academic institutions including:

the British Educational Research Association (BERA),

the European Council for High Ability (ECHA),

Bahrain Association for the Gifted and Talented;

President, Jordanian Association of Physicists,

the National Committee for Gifted Education;

 Founder, the Qatari Centre for the Gifted and Talented.

He is also the National Chancellor and regional representative of the International Association of Educators for World Peace. He was a delegate of the World Council for Gifted and Talented Children (WCGTC) for about ten years. In 2002 he was elected as a member of the executive committee of the WCGTC. Since 2005, he was named editor-in-Chief of Gifted and Talented International. Professor Yamin was involved in developing UAE project for the gifted and talented in Ulm university. In addition, he has established, in cooperation with Prof. Todd Lubart, the International Centre for Innovation in Education (ICIE-Paris). Recently, he is visiting Professor in the Institut de Psychologie – Université Paris Descartes. In addition, he has established four branches for the ICIE in: France, Sweden, Germany, and Turkey. He was also elected as the President of the World Council for Gifted and Talented Children (WCGTC).

Potiče li sustav darovitu djecu?

Kao darovitu djecu stručnjaci izdvajaju jedan do tri posto populacije. Prema istraživanjima Mense od 1000 djece njih 20 je darovito. No, na kraju obrazovnog sustava ostaje ih samo 3 i postavlja se pitanje gdje je nestalo onih 17.

Postoje mnoge definicije što je to darovitost i koja su djeca potencijalno darovita, a jedna od općeprihvaćenih definicija jest ona Josepha Renzullija, jednog od najvećih svjetskih stručnjaka za darovitu djecu, koji definira darovitost kao sklop osobina, visoko iznadprosječnih općih ili specifičnih sposobnosti, visokog stupnja kreativnosti i motivacije koji darovitima omogućava razvijanje izvanrednih kompetencija i dosljedno postizanje izrazito iznadprosječnog postignuća u jednom području ili u više njih. Za njega su darovite osobe one koje imaju iznad prosječne sposobnosti, koje pokazuju izraziti stupanj predanost/usmjerenost ka cilju i interesima te pokazuju određeni stupanj kreativnosti, a odlikuju se određenim osobinama po SRBCSS skali.

Sama  darovitost  ne može  garantirati  uspjeh  u  životu.  Darovitoj  djeci potrebna je pomoći  da  ostvare  svoj  potencijal. U Republici Hrvatskoj postoji Nacionalni okvirni kurikulum koji  osigurava darovitoj djeci i učenicima prepoznavanje i razvoj  njihovih  mogućnosti te prema kojem je  odgojno-obrazovna  ustanova  dužna otkrivati darovite učenike i osigurati razvoj njihovih sposobnosti uz stalno praćenje i vrjednovanje njihovih postignuća. Zakonske regulative također postoje. Pravilnik o osnovnoškolskom odgoju i obrazovanju darovitih učenika iz davne 1990. godine propisuje što bi škola trebala omogućiti darovitim učenicima. No, praksa je sasvim drugačija. Hrvatskoj nedostaje educirani kadar koji bi znao ne samo prepoznati potencijalno darovitu djecu, već bi bio educiran raditi s njima, obogaćivati im nastavni program i sadržaj, stvarati programe za darovite, pratiti njihov razvoj i usmjeravati ih.

Stoga i ne čudi da je brojka potencijalno darovite djece koja se tijekom obrazovnog sustava izgubi, puno veća od brojke potencijalno darovite djece koju obrazovni sustav prepozna i iznjedri.

Matematički svijet je, u skladu s Nacionalnim kurikulumom razvio programe namijenjene potencijalno darovitoj djeci. Programi su verificirani i prepoznati od strane Ministartsva znanosti i obrazovanja te usklađeni s nacionalnim kurikulumom. Prilikom izrade programa posebno se vodilo računa o specifičnim potrebama i interesima potencijalno darovite djece tako da odgovara njihovom stupnju razvoja, potencijalima i sposobnostima, potičući ih i omogućujući im produbljivanje njihovog znanja.

Dugogodišnja strategija rada i djelovanja Matematičkog svijeta dovela je do toga da Matematički svijet, od ove godine, u suradnji s Međunarodnim centrom za inovacije u obrazovanju, provodi i testiranja potencijalne kreativnosti kod djece i mladih od 5. do 18. godine EpoC (Evaluation of Potential Creativity) testom. Želja nam je da sva djeca u Matematičkom svijetu maksimiziraju svoj potencijal, a da se potencijalno darovita djeca, na kraju obrazovnog sustava, ne izgube, već da nastave razvijati svoja znanja i potencijal na korist čitave zajednice te postanu uspješni i sretni ljudi.